Bułek – śląski bard?

Wielu czytelników zapewne dziwi się dlaczego nie wspomnieliśmy na naszych stronach o Bułku, jednym z niewielu raperów posługujących się w swych utworach gwarą (językiem śląskim). Przy tak „wydajnym” artyście chcieliśmy napisać coś więcej, niestety research nie okazał się owocny.

Utwór Niebieska Vendetta, który jak mówi sam Bułek został rozpowszechniony bez jego wiedzy i zgody sprawił, że stał się znany nie tylko w środowisku kibiców. Mimo początkowego ogromnego zainteresowania internautów nie wydał dotąd jeszcze płyty. Informacji o nim w sieci jest nadwyraz niewiele. Jedyny sensowny artykuł o nim znaleźliśmytutaj.

Poniżej kilka cytatów pochodzących z powyższego źródła:

"Ma 28 lat, pracuje jako magazynier. Tworzeniem muzyki i tekstów zajął się 12 lat temu. Występował wtedy z kolegą w duecie Masa Problema. Dzisiaj dość krytycznie mówi o jakości tamtych utworów. Nieco później, z Degasem, kolegą z podstawówki, założył Konkretnie Idiotyczną Grupę Niestabilnych Umysłowo. – Nagraliśmy tyle utworów, że powstałoby kilka płyt, ale zdecydowaliśmy, że gramy i piszemy dla przyjemności. Od tamtej pory wszystko, co jest związane z KIGNU i Bułkiem, udostępniliśmy w sieci za darmo – wyjaśnia. Zagrali kilka koncertów z gwiazdami i bez, ale w końcu uznali, że występy w Polsce są nieopłacalne. Jak mówi Bułek, po jakimś czasie ma się dość tych wszystkich cool, spoko, fajnych organizatorów, którzy każą tańczyć, jak im się podoba, najlepiej za darmo.

Bułek próbuje dotrzeć do śląskiej młodzieży, która słucha hip-hopu, a w gwarze daje to świetny efekt – ocenia Tomasz Pająk w imieniu kibiców Ruchu Chorzów z Radlina.

Podobnie o Bułku mówi Peter Langer, lider Ślonskiej Ferajny z Mysłowic. – Pisze teksty i śpiewa z głębi duszy, z ogromną siłą. Dzisiaj takich wykonawców jest bardzo mało. Bułek to fajny synek, yno mo jedna wada: nie umi się sprzedać – stwierdza krótko. A może właśnie w tym tkwi jego potencjał? Nie zabiegając o rozgłos, nie sprzedając ani jednej płyty, jest jednym z najpopularniejszych śląskich raperów – głównie w sieci."